Kıraathane Söyleşileri “Somali İzlenimleri”

 

Üniversitemizde Kıraathane Söyleşileri kapsamında üçüncüsü düzenlenen programın bu ayki konuşmacısı İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Aldemir idi.

“Somali İzlenimleri” konulu söyleşiye Kilis Barosu Başkanı Av. Mehmet Taşcı, Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Osman ATALAY, Av. Süleyman Ünlü’nün yanı sıra Üniversitemizin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Üniversitemizde yabancı uyruklu öğrencilerin sayısını arttırmak adına girişimlerde bulunmak için 2019 yılı Mayıs ayında Somali’ye gittiklerini belirten Aldemir, konumu itibariyle “Afrika’nın Boynuzu (Horn of Africa/قرن إفريقيا”, “Ticaretin Beşiği” olarak bilinen bu bölgenin kıta üzerindeki jeopolitik konumu, dili, dini, kabile yapısı, eyaletleri ile bu eyaletlerin özellikleri, ülkenin 1960 yılında bağımsızlığını kazanması, askeri darbeye maruz kalmesi, sosyalist bir eksene kayması, 1991 yılında iç savaşa maruz kalması, bu savaşın etkileri, bölgedeki güvenliğin nasıl sağlandığı, Türkiye’nin bölgedeki büyükelçiliği ve bu elçiliğin faaliyetleri, halkın kullandıkları alfabe, sosyal hayat, mimari, ulaşım araçları gibi pek çok konu hakkında tecrübelerini dinleyicilerle paylaştı.

Aldemir aynı zamanda 2011 yılında Somali’de açılan Türk Büyükelçiliği ile bölge halkının Türkiye’ye karşı sempati duymaya başladığına da değindi.

Söyleşi, dinleyicilerin soru ve cevaplarından sonra çay ikramı ile sona erdi.