Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk

 Üniversitemizde Etkinliklere KatıldıDüzenlenen toplantı ve etkinliklere katılmak üzere ilimize gelen Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk, Üniversitemizi de ziyaret etti. 

Rektörlük girişinde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun ve senato üyelerince karşılanan Bakan Selçuk’a öğrenciler tarafından da çiçek takdim edildi. Bakan Ziya Selçuk ve beraberindeki heyet daha sonra “Ziya Öğretmenle Eğitim Buluşmaları” başlıklı program için Rektörlük Konferans Salonu'na geçti. 

Konferansa Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un yanı sıra Vali Recep Soytürk, Milletvekilleri Hilmi Dülger ile Ahmet Salih Dal, Belediye Başkanı Av. Abdi Bulut, Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, İl Milli Eğitim Müdür Mehmet Emin Akkurt, sivil toplum kuruluşları ve öğretmenler katıldı. 

Ziya Öğretmenle Eğitim Buluşmaları kapsamında öğretmenlerle yapılan söyleşinin başında kısa bir selamlama konuşması yapan Vali Recep Soytürk, hayırseverlerin eğitime yaptıkları katkılardan övgüyle söz ederken, bu buluşmanın düzenlenmesine katkı sağlayanlara teşekkür etti. 

Bakan Ziya Selçuk ise “Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye” sloganıyla düzenlenen ve söyleşi formatında devam eden programda öğretmenlerden beklentilerini dile getirerek, öğretmenlerin çocuklarla ve toplumla olan diyaloglarının önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Program sonunda Bakan Selçuk’a çeşitli armağanlar takdim edilirken, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun da Bakan Selçuk’a üniversite armasının işlendiği bir anı plaketi takdiminde bulundu.

 Programın bitişinden sonra Rektörlük Makamına geçildi ve orada Rektörlük şeref defteri Bakan Ziya Selçuk tarafından imzalandı.

 Daha sonra Bakan Selçuk ile beraberindekiler Tekel Suma Fabrikasının Milli Eğitim bünyesinde eğitim kampüsüne dönüştürülmesiyle ilgili protokolün imzalanacağı salona geçtiler. Protokolü Bakan Prof. Dr. Ziya Selçuk’un nezaretinde İlimiz Valisi Recep Soytürk, hayırsever iş adamları Fuat ve Fatih Tosyalı kardeşler, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Ramazan Sümer imzaladılar. 

İmza töreninde konuşan Bakan Selçuk, bu örnek ve duyarlı davranışlarından dolayı Fuat ve Fatih Tosyalı kardeşlerin şahsında Tosyalı ailesine teşekkür ederek "Milletimiz adına eğitime katkı veren tüm hayırseverlerimize şükranlarımızı sunuyoruz" dedi. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Fuat Tosyalı da eğitim konusunda anne babasının doğup büyüdüğü memleketleri olan Kilis’e böyle bir eğitim kampüsü kazandırmaktan dolayı çok mutlu oldukları ifade ederek bu durumun kendilerini fazlasıyla gururlandırdığını ifade etti. 

Tosyalı Holding tarafından satın alınıp Kilis’e okul yapılması için bağışlanan Tekel Suma Fabrikası bir eğitim kampüsüne dönüştürülecek.