Y. Ş. Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinden

Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Farkındalık Etkinlikleri


 

 

Yusuf Şerefoğlu SBF Hemşirelik Bölümü öğrencilerimiz “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında Üniversitemiz Merkez Kampüs, Karataş Kampüsü  ve Kilis Devlet Hastanesinde kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak  amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiler.

 

Sağlık Bilimleri Fakültemiz öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Şenay Şekeroğlu ve Öğr. Gör. Funda Gül Bilgen tarafından koordine edilen ve Kilis İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezinden Sosyal Çalışmacı Cemilcan Çetin’in de katıldığı etkinliklerde Üniversitemiz, Merkez Kampüs, Karataş Kampüsü ve Kilis Devlet Hastanesinde bilgilendirme stantları kurdu. Bilgilendirme stantlarında fakültemiz akademisyenleri ve öğrencileri, Kilis Devlet Hastanesinde hizmet alan  hasta ve hasta yakınlarına yönelik bilgilendirme ve duyarlılığın arttırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirdi.

 

Etkinlikte şiddetin öncelikle bir insan hakkı ihlali olduğu, şiddete karşı sessiz kalınmaması gerektiği, şiddete maruz kalan kadınların veya tanık olan üçüncü şahısların 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat, 112 Acil, Alo 183 Sosyal Hizmet Danışma Hatlarını arayarak şikâyet/ihbar başvurusu yapabileceği söylendi. Ayrıca şiddet mağdurlarına verilen hizmetler, alınabilecek tedbirler vb. konularda bilgiler verilerek bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.