Dünya Prematüre Günü EtkinliğiHer yıl dünyada 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde  prematüre olarak dünyaya gelen bebeklere dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen etkinliklerden biri de Üniversitemiz Yusuf Şerefoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesinde düzenlendi.

 

Etkinliğin koordinatörü Yusuf Şerefoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nden Öğr. Gör. Serap Özdemir, anne karnında gelişimini henüz tamamlayamadan dünyaya gelen (prematüre) bebekleri türlü zorlukların beklediğini belirterek buna bağlı bebek ölümlerinin azaltılması için yapılan çalışmalara değindi. Gelişebilecek tüm problemler birincil olarak bebek ve ailesini etkiler gibi görünse de ulusal/uluslararası boyutları da tüm dünyada yankı yaratmakta olduğunu dile getiren Özdemir, istatistiki bilgileri de öğrencilerle paylaşarak 2019 verilerine göre Türkiye genelinde Kilis’in dördüncü sırada yer aldığını söyledi. Özdemir, bir ülkenin veya bölgenin gelişmişlik ve kalkınmışlık düzeyi göstergelerinden birinin de bebek ölüm hızı olduğunu sözlerine ekledi.

 

Programın ikinci konuşmacısı Yusuf Şerefoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nden Arş. Gör. Melike Yavaş Çelik ise sunumunda prematüre bebeğin özelliklerinden bahsederek bebeklerin bağışıklık sisteminin çok zayıf, enerji ihtiyacının normal bebeklere göre daha yüksek olduğunu ve düşük yağ oranlarından dolayı daha çabuk üşüdüklerini söyledi.

 

Etkinlik, Karataş Kampüsü bahçesinde mor renkli balonların gökyüzüne bırakılmasıyla sona erdi.