Öğrencilerimiz Hayalet Fener TasarladıKilis 7 Aralık Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri gece görüşlü Hayalet Fener tasarladı.

 

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr.Üyesi Mikail Özçiloğlu’nun koordinesinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Kübra Önen, Burak Dinç, Erdem Ceylan, Malik Kara, Gökhan Güneş ve Faruk Cançelik’in ortak yaptıkları program, sınır ötesinde yapılan askeri operasyonlarda askerimize destek olmak ve işlerini kolaylaştırmak amacıyla geliştirildi.

 

Konuyla ilgili bilgi veren Dr. Öğr.Üyesi Mikail Özçiloğlu öğrencilerle birlikte geliştirdikleri gece görüş özellikli Hayalet Fener’in zifiri karanlıkta görüntüyü alarak, kablosuz ortamda dışarıya aktarabilme özelliğine sahip bir mekanizma olduğunu belirtti. Özçiloğlu çalışma sonucunda insan gözüyle algılanamayan bir dalga boyunda ışık kullanarak karanlığı aydınlatan ve algıladığı cismi dijital ortama yansıtabilen bir sistem yaptıklarını söyledi.

 

Geliştirilen aygıtın insansız hava aracı, robot ve arazi araçlarına da monte edilebileceğini kaydeden Özçiloğlu, imkân ve destek verilmesi durumunda geliştirdikleri aygıtı daha ileri noktalara taşıyabileceklerini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Fotoğraflar: AA