Keşfedilmemiş Hazine: “Kara Buğday”Kilis 7 Aralık Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda “Karabuğday” konulu bir panel düzenlendi. Valimiz Recep Soytürk ile Rektörümüz M. Doğan Karacoşkun’la birlikte birçok akademisyen ve öğrencinin katıldığı panelin konuşmacısı, ekiminin yaygınlaştırılması hedefiyle üniversitemize karabuğday tohumu bağışlayan Herbalist ve İş Adamı Recep Ekinci’ydi.

 

Herbalist Ekinci, İskenderun Üniversitesi bünyesinde yaptığı çalışmalarına dayanarak karabuğday bitkisi hakkında detaylı bir tanıtım gerçekleştirdi. Türkiye insanının yeme alışkanlıklarına, bunların sebep olduğu rahatsızlıklara değinen Ekinci, buğday başta olmak üzere çabuk acıktıran nişasta ve vücutta emilemeyen glütenli tahılların aksine karabuğdayın insan sağlığının yanısıra hayvanlara ve ekildiği toprağa da çok faydalı olduğunu önemle vurguladı.

 

Ekinci, çölyak benzeri hastalıkları önleyen karabuğdayın doğal bulgur olup mayalama veyâ mekanik işlem gerektirmeden salata, çorba, pilav ve ekmekte kullanılabildiğini belirterek konuşmasını bitirdi.

 

Program Vali Soytürk’ün Herbalist Recep Ekinci’ye teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.

 

Program öncesinde Vali Soytürk ve Herbalist Recep Ekinci Rektörümüz Karacoşkun’u makâmında ziyâret etti.