Üniversitemiz Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezinden Üretim Atağı


 

Kilis 7 Aralık Üniversitesi TAMER (Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi), üniversitemizin Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan modern laboratuvar altyapısı ile hayata geçirilen bilimsel çalışmaları üretime dönüştürmeyi başardı.

 

TAMER’de 2010 yılında üniversitemizin peyzaj altyapısını güçlendirmek için başlatılan bitkisel üretim çalışmaları artık şehir-üniversite bütünleşmesi kapsamında Kilis iline yönelik olarak da sürdürülecek.

 

Bu doğrultuda TAMER, Kilis ilinin tarımsal ürün desenini göz önüne alarak fide ve fidan üretimine başladı.

 

Üniversitemizin Mercidâbık Kampüsü’nde GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) ortak projesiyle 193.000 $’lık yatırımla teknolojik bir fide serası kuruldu. 2.300 m² alan üzerine kurulu, tam kontrollü fide üretim serasında Kilisli çiftçilerimize yerli tohumdan elde edilen yazlık ve kışlık sebze fidesi üretimine de başlandı. Ayrıca fidan üretim sertifikası alan uygulama merkezimizde, bölgemiz için önemi bulunan aşılı Kilis karası üzümü, Kilis yağlık zeytini ve Antep fıstığı fidanı üretimleri için çalışmalar sürdürülüyor.