Mevlana Ney’i DinliyorHer yıl Aralık ayında çeşitli etkinliklerle anılan büyük mutasavvıf ve din bilgini Mevlana Celaleddin-i Rumi’yle ilgili olarak üniversitemizde etkinlik düzenlendi.

 

Akademisyenler ile öğrencilerin katılımıyla Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen programda İlahiyat Fakültesi öğrencisi Asım Talha’nın sunduğu ney dinletisinden sonra Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Bülent Kaya “Mevlana Ney’i Dinliyor” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

 

Kaya, Mevlana’nın hayat felsefesi, hayatı, eserleri ve edebi kişiliğinden bahsederek Mevlana’nın sevgiliye, Hakk’a kavuşma gününü “Şeb-i Arus” şeklinde ifade ettiğini belirtti. Mevlana’nın Divan-ı Kebir’indeki lirik şiirlerin Şems-i Tebrizi’nin Mevlana’yı terk edişinden sonra, Şems’e duyulan sevgi ve özlemle ortaya çıktığını söyleyen Kaya, Mevlana’nın yaklaşık yirmi bin beyitten oluşan ve tüm dünyada tanınan, okunan eseri Mesnevi’den söz etti. Dr. Kaya, herkesin bu kıymetli eseri mutlaka okuması gerektiğini de sözlerine ekledi.