Üniversitemizde “Türkiye’de Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz” Başlıklı Konferans Gerçekleştirildi


 
Üniversitemiz Rektörlük Konferans Salonu’nda, Kilis Valiliği, Kilis Belediyesi ve Üniversitemiz iş birliğinde 63. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı ve  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye’de Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz” başlıklı konferans gerçekleştirildi.  

Konferansa, Kilis Valisi Recep Soytürk ve eşi Nurdan Soytürk, 1.Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Halil Sıddık Ayhan, Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan ve eşi Nazlı Ramazan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun ve eşi Şehri Karacoşkun, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fatih Demirci, Vali Yardımcıları Sertaç Kırçuval, Kemal Balaban, Polateli Kaymakamı Semih Doğanoğlu, İl Emniyet Müdürü Ahmet Kurt ve eşi Rahşan Kurt, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Selami Akşit ve eşi Gülden Akşit, İl Genel Meclisi Başkanı Şıhmehmet Yalçın, Polateli Belediye Başkanı Hakkı Çelik, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof.Dr. M. Ruhat Yaşar, Prof. Dr. Mehmet Ali Yıldırım, Prof.Dr. Halil Aldemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Küçükoğlu, AK Parti İl Başkanı Murat Karataş, İyi Parti İl Başkanı Ağa Gündoğmuş, İl Müdürleri, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Üniversitemizin akademik ve idari personeli, basın mensupları, öğrenciler ve kalabalık bir misafir topluluğu katıldı.

Topçu, Türkiye’nin bulunduğu konum itibariyle dikkat çektiğini; bu bağlamda da dış güçlerin oyunlarının hedefi olduğunu ifade etti. Ancak  bizi, Nazım’ın Uzak Asya’sına geri göndermek, Necip Fazıl’ın Sakarya’sında boğmak isteyenlerin sinsi planlarına, çeşitli uygulamalarına karşı, uluslararası hukukun meşruiyeti içinde gereken cevabın verildiğini vurguladı.

27 Mayıs Darbesi, 12 Mart Darbesi, 12 Eylül Darbesi, 28 Şubat Muhtırası ve  bunların ülkemize maddi ve manevi etkilerinden bahseden Topçu; 15 Temmuz 2016 gecesinde Türk milletinin millî irademizi hedef alan kirli oyunlara canı pahasıyla engel olduğunu vurguladı. Halkın her kesiminden insanın bu ihanete karşı sessiz kalmadığını belirten Topçu; gelecek neslin “Siz o kara gecede ne yaptınız?” sorusuna başımız dik bir şekilde cevap verebileceğimizi ifade etti. 

Topçu, konuşmasını, Türk milletinin hiçbir bölücü, ekonomik, ahlakî ve siyasi teröre boyun eğmeyeceğini vurgulayarak sonlandırdı.