Kilis 7 Aralık Üniversitesi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu'nu AğırladıAkademik ve ilmi çalışmalarını ağırlıklı olarak İslam Medeniyeti, bilim tarihi, Türk-İslam düşüncesi, bilim felsefesi konularında sürdüren İhsan Fazlıoğlu, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu'nda "Mekanın İmkanı, Kimlik İnşasında Kurumsal Hafızanın Yeri Üzerine Felsefi Bir Soruşturma" başlıklı bir sunumda bulundu.

 

Fazlıoğlu; mekanın, insanın zihin dünyasının bir yansıması olduğunu ve medeniyetin somut göstergesi olarak mimarinin toplumun yaşama biçimi ile birlikte düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

 

Mekân algımızdan medeniyet tasavvurumuza, mensubiyetimizden mesuliyetlerimize kadar birçok hususu derinlemesine ele alan Fazlıoğlu, ait olduğumuz kültürün sürekliliğini sağlama yolunda üzerimize düşen sorumlulukların altını çizdi. Ďüşüncelerimizle eylemlerimiz arasındaki kopukluğun hayatın her alanında kendini gösterdiğini ve bu durumun toplumsal şizofreniye yol açtığını belirtti.

 

Program, Fazlıoğlu'nun dinleyicilerin sorularını cevaplandırması ve kitaplarını imzalamasıyla sona erdi. Program sonrasında Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, İhsan Fazlıoğlu'na Kilis Canbolat Camii'nin 19. yy'da çekilmiş bir fotoğrafını hediye etti.