Üniversitemiz ile Kilisli Hayırsever İş Adamı Mehmet Kazancıoğlu Arasında 

Protokol İmzalandı

 

 

     Kilis 7 Aralık Üniversitesinin kültür ve sanat konusunda temsilini sağlayacak, Kilis' in tarihi dokusunu ve kültürel dinamiklerini bünyesinde barındıran bir Kilis Evi, Kilisli hayırsever Mehmet Kazancıoğlu tarafından üniversitemize kazandırıldı. Hayırsever iş adamı Mehmet Kazancıoğlu, Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi binasını da daha önce Kilis 7 Aralık Üniversitesine kazandırmıştı.

 

     Bu amaçla imzalanan protokol törenine, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Baro Başkanı Av. H. Muammer Fazlıağaoğlu, Kilisli Hayırsever İş Adamı Mehmet Kazancıoğlu, Şair Hasan Şahmaranoğlu, Araştırmacı Yazar Hasan Bitken, Kilis İnsanlığa Yardım Derneği Üyesi Mehmet Yandak, Osman Özoğuz, Müteahhit Mehmet Şükrü Taşdelen, üniversite üst yönetimi ve yerel basın mensupları katıldı.


     Törende açılış konuşması yapan Baro Başkanı Av. H. Muammer Fazlıağaoğlu “Bu tür hayır işleri yapan Sayın Mehmet Kazancıoğlu, değerli bir büyüğümüzdür. Kendilerine ve bu protokolün imzalanmasında emeği geçen Sayın Rektörümüze teşekkür ediyoruz.” dedi.


     Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun konuşmasında Sayın Kazancıoğlu ailesinin üniversitemize katkılarının ilk olmadığını daha önce de Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi ile üniversitemize büyük katkılar sağladığını ve kendilerine müteşekkir olduklarını belirtti. Rektör Karacoşkun, “Üniversitemize kazandırılan bu Kilis Evi ile üniversitemizi şehrimizle biraz daha yakınlaştırmayı, Kilis’in zengin tarihi ve kültürünü araştırmayı ve gelecek nesillere aktarmak üzere akademik çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Yaşadığımız şehir zengin bir kültüre ve geçmişe sahip bir şehirdir. Bu kültürü gün yüzüne çıkarmak amacıyla kurduğumuz Kilis Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi çalışmalarını da bu kültüre en uygun yerde yürütmeliyiz diye düşündük. Bu amaçla üniversitemize kazandırılacak Kilis Evi, Kilis araştırmaları yapan araştırmacılara, Kilis kültürüne katkı sunan herkese açık bir mekân haline getirilecektir. Bu konuda sesimize kulak veren, üniversitemize binasının bağışını yaparak katkı sunan Sayın Mehmet Kazancıoğlu büyüğümüze şükranlarımı sunuyorum. ” dedi.


     Protokol töreni imzaların atılmasının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


    Hayırsever Mehmet Kazancıoğlu’nun üniversitemize bağışlamış olduğu tarihi Kilis Evinin restorasyonunun ardından Kilis Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezine ev sahipliği yapması planlanıyor.