Üniversitemizde “21. Yüzyılda Gençlerin Kariyer Planlaması ve Yönetimi” Başlıklı Söyleşi Gerçekleştirildi

 

Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen “21. Yüzyılda Gençlerin Kariyer Planlaması ve Yönetimi” başlıklı söyleşi, Fakültemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Bektaş’ın yönlendiriciliği ve Southern Connecticut Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Olcay Yavuz’un sunumuyla gerçekleştirildi.

Söyleşinin başında hayatındaki zorlu süreçlerden bahseden Yavuz, 18 farklı iş değiştirip 20 yıl gurbette yaşadığını ifade etti. Nerede başlamanın değil nerede bitirmenin önemli olduğunu vurgulayan Yavuz, insanın düştüğü yerden kalkabilmesinin, hatalarından ders alabilmesinin değerli olduğunu; sadece okul başarısını ve kendilerini düşünenlerin kaybedenler kulübünden sayılacağını dile getirdi. Başarılı kariyer planı için, kendini keşfetmek ve değerlendirmek, kariyer meslek ve iş seçeneklerini keşfetmek, kariyer hedeflerini planlama ve değerlendirme, kariyer yolculuğunda mesleğine tutunma ve ilerleme, yurt dışındaki imkânlar gibi konuları ayrı başlıklar altında ele alan Yavuz, tüketen değil üreten Türkiye olmak için öğrencilere bazı tavsiyelerde bulundu. 

Kariyer hayatındaki zehirli ve zorba insanların özelliklerine değinen konuşmacı, bu tür insanlarla mücadele etmek için gülmenin ve gülümsemenin önemine dikkat çekti. Kariyer başarısının yedi altın kuralının sıralandığı söyleşi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” sözünün vurgulanmasının ardından öğrencilerden gelen sorulara yanıt verilmesi ve teşekkür konuşmaları ile sona erdi.

Söyleşiye bu adresten ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=3p6aRKJ9vKk