Üniversitemizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kapsamında “Darbe- Direniş-Diriliş” Başlıklı Bir Panel Düzenlendi

 

Kilis Valiliği, Kilis Belediyesi ve Kilis 7 Aralık Üniversitesinin desteğiyle Üniversitemiz Kütüphane ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen gazeteci Hadi Özışık ve Süleyman Özışık’ın konuşmacı oldukları panele; Kilis Valisi Recep Soytürk, Belediye Başkanı Av. M. Abdi Bulut, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun,  Baro Başkanı Av. Mehmet Taşçı’nın yanı sıra vali yardımcıları, ilçe kaymakam ve belediye başkanları, il meclis üyeleri, siyasi parti il başkanları, il müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, Üniversitemizin akademik ve idari personeli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan panel, tebrik mesajlarının okunmasıyla devam etti.

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, sözlerine “Şimdi Balıkesir’de tulû vaktidir güneşin, öz hanemizde ise kara bir gece, düşman dışta değil, şimdi içimizde” şiiriyle başladı ve 15 Temmuz gecesindeki hain darbe girişiminin Cumhurbaşkanımızın inancı ve en büyük güç olan millet iradesiyle engellendiğini belirtti. Ayrıca Rektör Karacoşkun şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şifa dileğiyle anarak sözü panelistlere bıraktı.

Panel, Hadi Özışık’ın Süleyman Özışık’a 15 Temmuz darbe girişiminin ilk planlamasının nasıl ve ne zaman yapıldığı sorusu ile başladı. Süleyman Özışık ise darbe girişiminin ilk planlanma tarihinden, o gece yaşananlardan ve o gecenin kahramanlarından bahsederek 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye tarihindeki en planlı ve en kapsamlı darbe girişimi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin inancı olmasaydı o gece daha çok can kaybının yaşanacağını söyleyen Süleyman Özışık, darbecilerin milleti hesaba katmayarak asıl darbeyi milletten yediklerini ifade etti. Panelistler “Birliğimiz, dirliğimiz ve kardeşliğimiz devam ederse dünyanın gıpta ile bakacağı bir ülke olacağız.” diyerek sözlerini noktaladı.

Panel, soru-cevap bölümünün ardından Kilis Valisi Recep Soytürk, Kilis Belediye Başkanı Av. M. Abdi Bulut ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. M. Doğan Karacoşkun’un Hadi Özışık ve Süleyman Özışık’a hediye ve plaket takdimleriyle gerçekleştirilen toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.