7 Aralık Kilis’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıl Dönümü Kutlandı

 

Üniversitemizde, 7 Aralık Kilis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü sebebiyle kutlama programı gerçekleştirildi.

 

Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi’nde gerçekleştirilen programa Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdinç Gülcü bir konuşma yaptı. Gülcü, “Kilis’in Mili Mücadeledeki Yeri ve Önemi” başlıklı konuşmasında, Kurtuluş Savaşı yıllarında güney cephesindeki durumu, Kilis’te işgalci güçlere karşı gerçekleştirilen direnişi ve Kilis'in 7 Aralık 1921 tarihinde düşman işgalinden kurtuluşunu anlattı.

 

Ardından üniversitemiz İlahiyat Fakültesi öğrencisi Kürşat Yıldırım, “Antepli Şahin” adlı şiiri seslendirdi.

 

Üniversitemizde gerçekleştirilen Geleneksel 7 Aralık Kurtuluş Kupası Halı Saha Turnuvası’nda dereceye girerek turnuva birincisi olan Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’ne, turnuva ikincisi olan Fen Edebiyat Fakültesi’ne ve turnuva üçüncüsü olan Yusuf Şerefoğlu Sağlık Yüksekokulu’na ödüllerini Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun verdi.  

 

Rektör Karacoşkun ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Kilis’in kurtuluşu ülkemizin kurtuluşudur. Düşmanlar her zaman karşımıza çıkacaktır. Bizler, birlik ve bütünlük ruhumuzu, ülkemize sahip çıkma duygumuzu kaybetmediğimiz sürece dimdik ayakta durup onurla her mücadeleden zaferle çıkabiliriz. Milletimiz var olsun.” dedi.